Netball round-up

Bedford & District League

By The Newsroom
Thursday, 20th March 2014, 7:00 am
Netball ENGPNL00220110408115505
Netball ENGPNL00220110408115505

Premier Division: Cranfield Comets 47 Jewels-Onyx 30; Ampthill Amazons 48 1st Choice Recruitment 38; Team T&S 44 Baldock Crusaders 46; Red Arrows 40 L&B Ladies 44.

Division One: Ampthill Azures 36 Kestrels 28; Bedford Hawks 62 Riches Skips 43; Quip Ladies 21 Cranfield Eagles 38; Lecico Pumas 15 Westoning Phoenix 46.

Division Two: Cranfield Cobras 15 A Line Flyers 46; Grangers Tornadoes 56 Bedford Knights 33; Embassy 55 Cranfield Lions 31; Colworth Cats 37 Chiltern Vipers 55; Maulden Blackcats 0 Ivel Ladies 35.

Division Three: Gamlingay Jets 28 Cranfield Wolves 50; Chiltern Jets 45 Westoning Diamonds 34; Storm 31 Angels 26; Kings Arms Ladies 40 Morestaff 35.

Division Four: Dunstable Dragons 26 Blackjacks 33; Thunder 24 Chiltern Magenta 40; Absolute Emeralds 41 Spirit 22; Maulden Robins 25 Flitton Flames 48.

Division Five: Oakley Diamonds 31 Allsorts 18; Oakley Wanderers 32 Westoning Gems 31; Gems 29 Maulden Lynx 31; Christians in Sport 25 Bedford Meteors 26.

Youth League

Division One Cup, round two: Grangers Zephyrs 7 Maulden Tigers 1; Westoning Thunder 5 Grangers Thunder 3.

Division One Plate, round two: Maulden Cubs 0 Westoning Zodiac 8; Grangers Cyclones 5 Wilstead Gems 3.

Division Two Cup, round two: Chiltern Rubies 2 Maulden Wildcats 6; Heritage Phoenix 4 Shefford Storm 4.

Division Two Plate, round two: Shefford Stars 8 Bedford Diamonds 0; Grangers Lightning 5 Westoning Storm 3.

Division Three Cup, round two: Wilstead Diamonds 2 Heritage Griffin 6.

Division Three Plate, round two: Cranfield Jaguars 8 Maulden Meerkats 0.

High Fives

Division One: Wilstead Opals 2 MK Netters 12; Grangers Storm 12 Bedford Gems 6; Bedford Crystals 4 Westoning Hornets 3; MK Netters 6 Grangers Storm 7.

Division Two: Cranfield Pumas 4 Grangers Thunder 4; Chiltern Sapphires 8 Crawley Tornadoes 6; Chiltern Sapphires 24 Maulden Ocelots 14; Shefford Spinners 3 Crawley Tornadoes 6.

Division Three: Maulden Bobcats 2 Westoning Hunters 10; Maulden Bobcats 1 LB Rockets 10; Chiltern Flames 7 Maulden Lions 4; LB Rockets 5 Maulden Lions 2; Westoning Hunters 3 Wilstead Rubies 9.

Division Four: Wilstead Emeralds 5 Heritage 2; Westoning Wyvern 1 Grangers Tornadoes 2; Cranfield Amazons 4 Shefford Skittles 3; Maulden Leopards 0 Cranfield Amazons 7; Wilstead Emerald 0 Shefford Skittles 6; Grangers Tornadoes 3 Heritage 2; Westoning Wyvern 6 Maulden Leopards 0.

Year 7/8

Division One: Grangers Lightning 6 Westoning Warriors 1; Cranfield Ravens 10 Grangers Hurricanes 4; Grangers Hurricanes 2 Wilstead Sapphires 15; Cranfield Ravens 13 Westoning Meteors 5; Westoning Meteors 0 Grangers Lightning 16; Westoning Warriors 12 Wilstead Sapphires 10.

Division Two: Maulden Jaguars 8 Crawley Tornadoes 10; Lightning Youth 6 Shefford Sonics 13; Shefford Seekers 4 Crawley Tornadoes 12; Maulden Jaguars 15 Olney 8; Olney 14 Shefford Seekers 10.

Division Three: MK Cyclones 7 Heritage 7; Bedford Jewels 8 Maulden Pumas 10; MK Cyclones 4 Maulden Pumas 1; Cranfield Panthers 10 LB Eagles 17; Maulden Hawks 24 Bedford Jewels 4; LB Eagles 16 Heritage Panthers 6; Cranfield Panthers 12 Maulden Hawks 9.

Division Four: LB Hawks 14 Wilstead Gems 8; Shefford Sharks 4 Westoning Wasps 11; Westoning Wasps 5 Grangers Cyclones 12; Shefford Sharks 1 LB Hawks 8; Maulden Harriers 5 Grangers Cyclones 7.