Cricket and football fixtures for the week ahead

Your guide to all the cricket fixtures for our local sides over the next week.

By The Newsroom
Thursday, 28th July 2011, 8:30 am

SATURDAY, JULY 30

SARACENS HERTS LEAGUE

Division One: Ampthill Town v Radlett II; Flitwick v Berkhamsted.

Division Three: Eversholt v Bishop’s Stortford II.

Division Four: St Albans West Indians v Potton Town; Northwood Town v Clifton; Knebworth Park III v Ampthill Town II.

Division Six: Cheshunt v Flitwick II.

Division Seven: Chipperfield Clarendon III v Eversholt II.

Division 11: Potton Town II v Cheshunt II.

Division 13: Reed IV v Flitwick III.

TUCKER-GARDNER LEAGUE

Division One: Ickwell v Ramsey (1pm).

Division Two: Newborough v Waresley.

HUNTS COUNTY LEAGUE

Division One: Waresley 2nds v Orton Park.

Division Two: Burghley Park v Blunham; Houghton & Wyton v Cople Argus; Bharat Sports v Biggleswade; Nassington v Southill Park.

Division Three: Blunham 2nds v Upwood Huntingdon & District 2nds v Ickwell 2nds.

Division Five: Biggleswade 2nds v Shia Sports.

MILLMAN CRICKET COMPETITION

Saturday League One: Langford v Dallow Chargers; Luton Cricketers v Luton Caribbeans; Old Warden v Shefford.

Saturday League Two: Ampthill Town 3rds v Kempston Methodists; Clifton 2nds v Pavenham & Felmersha; Weston 2nds v Henlow.

Saturday League Three: Blunham 4ths v Great Barford; Caldecote v Ampthill Town 4ths.

BEDFORD & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Azad Kashmir v Bedford Ambassador; Queens Park v GGSG; St Andrews v Bedford Park; Westfield v Bedford Pakistanis.

First Division: Bedford West Indians v Bedford Indians; Brickhill v Mowsbury Park; GNG Aryans; Westfield 2nds v Pilgrims Oakley.

Second Division: Bedford Hospital Wanderers v Newnham; Bedford Lions v Grafham; Pilgrims Oakley 2nds v Riseley; Prime Ministers v Wilden 2nds.

SUNDAY, JULY 31

BEDFORDSHIRE COUNTY LEAGUE

Premier Division: Flitwick v Lutonian; Southill Park v Luton Town & Indians; Leighton Buzzard Town v Biggleswade; Ampthill Town v Dunstable Town.

First Division: Sharnbrook v Kempston Hammers; Lutonian 2nds v Waresley; Eversholt v Ickwell; Dunstable Town 2nds v Blunham.

Second Division: Eggington Foresters v Flitwick 2nds; Luton Town & Indians 2nds v Clifton; Ickwell 2nds v Caldecote; Cople Argus v Ampthill Town 2nds.

Third Division: Kempston Hammers 2nds v Sharnbrook 2nds; Luton Town & Indians 3rds v Southill Park 2nds; Kempston Sports v Langford; Pavenham & Felmersham v Harrold.

Fourth Division: Offley & Stopsley vs Eggington Foresters 2nds; Aspley Guise CC v Sandy; Biggleswade 2nds v Leighton Buzzard Town 2nds; Dunstable Town 3rds v Pilgrims Oakley.

Fifth Division: Biddenham v Flitwick 3rds; Clifton 2nds v Ampthill Town 3rds; Bedford v Ickleford; Harrold 2nds v Cople Argus 2nds.

Development Division: Ampthill Town 4ths v Leighton Buzzard Development; Ickwell 3rds v Bedford Development; Potton Town 2nds v Biggleswade Development XI.

Your guide to the football fixtures for local sides over the next week or so.

THURSDAY, JULY 28

Pre-season Friendlies: Biggleswade Town v Hendon; Potton United v Barton Rovers.

SATURDAY, JULY 30

Pre-season Friendlies: Arlesey Town v Kettering Town; Biggleswade Town v Colney Heath; Biggleswade United v Stansted FC; Langford v Cogenhoe United; Stotfold v Thrapston.

TUESDAY, AUGUST 2

Pre-season Friendlies: St Neots Town v Arlesey Town; Potton United v Stotfold; Godmanchester Rovers v Biggleswade United; Langford v Barton Rovers; Biggleswade Town v Hitchin Town.

SATURDAY, AUGUST 6

Pre-season Friendlies: Arlesey Town v Daventry Town; Norwich United v Potton Town; Holbeach United v Stotfold; Ampthill Town v Stotfold Res; Mountnessing Boca v Langford;

TUESDAY, AUGUST 9

Bedfordshire FA Premier Cup Final: Arlesey Town v Luton Town.

Pre-season Friendlies: Potton United v Load (Cambs); Eynesbury Rovers v Biggleswade Town.