Cricket and football fixtures for the week ahead

Your guide to all the cricket fixtures for our local sides over the next week.

By The Newsroom
Wednesday, 3rd August 2011, 3:13 pm

SATURDAY, AUGUST 6

SARACENS HERTS LEAGUE

Division One: Berkhamsted v Ampthill Town; Totteridge Millhillians v Flitwick.

Division Three: Stevenage 2nds v Eversholt.

Division Four: Potton Town v Old Owens; Clifton v Sawbridgeworth 2nds; Langleybury 2nds v Ampthill Town 2nds.

Division Six: Flitwick 2nds v Northwood 2nds.Division Seven: Eversholt 2bds v Dunstable 3rds.

Division 11: Preston 3rds v Potton Town 2nds.

Division 13: Flitwick 3rds v Old Elizabethans 3rds.

TUCKER-GARDNER LEAGUE

Division One: Sawston v Ickwell.

Division Two: Waresley v Godmanchester Town 2nds.

HUNTS COUNTY LEAGUE

Division One: Waresley 2nds v Barnack 2nds.

Division Two: Blunham v AK XI; Sawtry v Cople Argus; Southill Park v Houghton & Wyton; Biggleswade v Nassington 2nds.

Division Three: Ickwell 2nds v Upwood; Peterborough Town 3rds v Blunham 2nd.

Division Five: Warboys 3rds v Biggleswade 2nds.

MILLMAN CRICKET COMPETITION

Saturday League One: Dallow Chargers v Luton Cricketers; Luton Caribbeans v Shefford; Old Warden v Langford.

Saturday League Two: Graveley v Steppingley; Kempston Methodists v Ampthill Town 3rds; Pavenham & Felmersham v Weston 2nds.

Saturday League Three: Bedford v Great Barford; Caldecote v Blunham 3rds.

BEDFORD & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Azad Kashmir v Queens Park; Bedford Ambassadors v Lidlington; Bedford Pakistanis v GGSG; Westfield v St Andrews.

First Division: Bedford Indians v GNG; Pilgrims Oakley v Bedford West Indians; Westfield 2nds v Brickhill.

Second Division: Bedford Hospital Wanderers v Risxeley; Bedford Lions v Newnham; Bedford Park 2nds v Pilgrims Oakley 2nds; Grafham v Prime Ministers.

SUNDAY, AUGUST 7

BEDFORDSHIRE COUNTY LEAGUE

Premier Division: Henlow v Lutonia; Flitwick v Southill Park; Luton Town & Indians v Biggleswade; Leighton Buzzard Town v Ampthill Town.

First Division: Kempston Hammers v Potton Town; Sharnbrook v Waresley; Lutonian 2nds v Eversholt; Ickwell v Blunham.

Second Division: Hexton v Eggington Foresters; Clifton v Flitwick 2nds; Caldecote v Luton Town & Indians 2nds; Ampthill Town 2nds v Ickwell 2nds.

Third Division: Blunham 2nds v Kempston Hammers 2nds; Southill Park 2nds v Sharnbrook 2nds; Luton Town & Indians 3rds v Langford; Kempston Sports v Harrold.

Fourth Division: Eggington Foresters 2nds v Henlow 2nds; Sandy v Offley & Stopsley; Biggleswade 2nds v Aspley Guise; Pilgrims Oakley v Leighton Buzzard Town 2nds.

Fifth Division: Flitwick 3rds v Clifton 2nds; Harrold 2nds v Ickleford; Ampthill Town 3rds v Bedford.

Development Division: Bedford Development XI v Flitwick Development XI; Ickwell 3rds v Biggleswade Development XI; Potton Town 2nds v Leighton Buzzard Town Development XI.

Football fixtures

SATURDAY, AUGUST 6

Pre-season Friendlies: Arlesey Town v Daventry Town; Norwich United v Potton Town; Holbeach United v Stotfold; Ampthill Town v Stotfold Res; Mountnessing Boca v Langford;

TUESDAY, AUGUST 9

Bedfordshire FA Premier Cup Final: Arlesey Town v Luton Town.

Pre-season Friendlies: Potton United v Load (Cambs); Eynesbury Rovers v Biggleswade Town.