DCSIMG

Bedford & County AC Juniors triumph and athletics round-up

editorial image

editorial image

Bedford & County AC’s Juniors win at Shuttleworth

Bedford & County AC’s athletes made the trip to Shuttleworth on Saturday for the second round of the Apex Sports Chiltern League.

Cliona Blackwell and Megan Willis were the only two Bedford & County athletes in the U11 girls race, placing 60th and 66th.

There were fine runs from Edward Blytheman in third and Jake Harrison in seventh in the U11 boys race, while Erin McCaffray starred in the U13 girls race, placing fourth, and was ably supported by Maisie Relton in seventh and Becky Ward in 15th.

Freddie Ayre acquitted himself well in the U13 boys race finishing in a superb third place with Oliver Davies ninth.

Sarah Kerr and Bonnie Murphy were fourth and fifth in the U15 girls race, finishing behind three Division Two athletes, meaning they took a one-two in the divisional race. Other team members included Emily Sheen and Aimee Trafford.

The U15 boys race saw Tom Angell finish third in a high quality field, while Will Mullins came seventh.

There was another victory for Rebecca Murray in the U17/20 women’s race where she was backed up by Kelly Rodd in seventh (third U17), Alanah Harris in 11th (seventh U17) and Megan Shreeves in 12th (fifth U20). The team was completed by Anna Rust and Molly McKenzie.

Jo Wilkinson was the standout performer in the Senior women’s race finishing third with Natasha Peters placing fifth.

Jake Barraclough produced arguably his best cross-country race to date with a fine third position in a top class U17 men’s race.

Next in were Ryan Isaacson and Jack Douglas in fifth and sixth respectively, while Stephen Headley completed the scoring in ninth, closely followed by Sam Knee-Robinson in 10th.

Top Junior, Matt Bergin came second behind GB international John McDonnell.

Fellow Junior Ben Alcock, running in his first-ever Senior race came an excellent fifth. He was followed by Will Mackay and Andrew Inskip in sixth and 10th respectively.

The Bedford scoring team was completed by James Drinkwater, 21st, Michael Harrison, 36th, Sam Bennett, 37th, Matt Nicholson, 50th, Jim Black, 86th, and Pete Benedickter, 100th.

The Senior team finished second with the Veterans seventh and Juniors triumphant.

Bedford Parkrun: James McMahon, 17.45mins; Oliver Daykin, 21.26; James Danobrega, 22.09; Gavin Fordham, 22.52.

Bedford Multi Sport

Bedford Parkrun: John Clough, 23.59mins; Lee Clarke, 27.29; Sally Newhouse, 28.57; Kim Patrick, 29.53; Martha Hare, 37.46.

Bedford Parkrun

James McMahon (VM50-54) of Bedford & County AC won this week’s Bedford Parkrun in 17.45mins.

Martin Rowe (VM45-49) of Huntingdonshire AC finished in second place in 18.40mins and Michael Layland (SM20-24) was third in 19.02mins.

Julia Karen McIntosh (VW45-49) of Huntingdonshire AC won the women’s event in 22.35mins, Jodie Wilkes (SW20-24) of Biggleswade AC was runner-up in 24.02mins and Philippa Smith (VW40-44) third in 24.06mins.

In the Annual Points Competition Anne Fretwell leads with 2,128pts and Nick Osborne with 1,860pts.

The Best Age Grade scores recorded were McMahon with 84.41 per cent, Rowe with 77.77 per cent and Mark Ellingham (VM55-59) with 74.90 per cent for his time of 20.31mins.

This week there were 114 runners, of whom 20 were first-timers and 21 recorded new personal bests.

A Bedford Parkrun Club 10 special prize went to Max Hanford, while the Bedford Parkrun Club Of The Month is Bedford Multi Sport.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page