Bedford Borough Council election results

Ballot box
Ballot box

Results from the Bedford Borough Council elections have come in.

The results are as follows:

Cauldwell ward: Charles, Randolph, Labour, 1762 – ELECTED;

Culley, Janet, UKIP, 427;

Esat, Esin, Green, 228;

Islam, Nurul, Conservative, 590;

Oliver, Sue, Labour, 1559 – ELECTED;

Rahman, Mohammad Sabir, Liberal Democrat – 153;

Russell, Darren Jason, Conservative, 670;

Sale, Jake, Liberal Democrat, 216;

Zabolotnov, Aleksandr, Independent, 42.

Harpur ward: Allen, David John, Independent, 272;

Atkins, Colleen, Labour, 1793 – ELECTED;

Few, Derek John, UKIP, 323;

Foley, Jen, Green, 210;

Gill Chowdrey, Sanjit Kaur, Conservative, 541;

King, Louise, Labour, 1316 – ELECTED;

Monton, Racheall, Green, 153;

Patel, Ripal Pranesh, Liberal Democrat, 175;

Spice, Andrea Clare, Conservative, 775;

Whitehead, Paul Martin, Liberal Democrat, 224.

Putnoe ward: Allen, Peter Anthony, Conservative, 1447;

Bootiman, Rosemary Jean, Liberal Democrat, 1578 – ELECTED;

Chigwada, Ceciliah, Labour, 588;

Headley, Michael Paul, Liberal Democrat, 2014 – ELECTED;

Layton, Rosie, Green, 275;

Spratt, Susan Mary, Conservative, 1105;

Tranquada, Graham John, Labour, 533.

De Parys ward: Charlton, Alex, Green, 224;

Golebiewska, Monika, Labour, 573;

Illingworth, Robin Calverley, Conservative, 937;

Lathaen, John, UKIP, 342;

Lennox-Lamb, Adrian Alexander, Conservative, 948;

Lloyd, John, Independent, 99;

Sawyer, David Alexander, Liberal Democrat, 1007 – ELECTED;

Vann, Henry Paul, Liberal Democrat, 1040 – ELECTED;

Whatham, Louise, Labour, 509;

Willmott, Alex, Green Party, 38.

Kingsbrook ward: Billington, Chris, UKIP, 603;

Gerard, Anita Joan, Liberal Democrat, 923 – ELECTED;

Guynn, Becky, Liberal Democrat, 751;

Herron, Lynn, Green, 242;

Moon, Martine, Conservative, 554;

Saunders, James, Labour, 1461 – ELECTED;

Sayed, Shekh, Conservative, 456;

Sultan, Abu, Labour, 848.

Newnham ward: Badley, Margaret Ann, Labour, 976;

Bongo, Saverio, Independent, 228;

Canzoneri, Domenico, UKIP, 361;

Carofano, Giovanni, Conservative, 1143 – ELECTED;

Crofts, Dean Gary, Liberal Democrat, 648;

Jones, Janice Mary, Green, 328;

McDonald, June Aileen, Labour, 749;

Mingay, John Kenneth Samuel, Conservative, 1516 – ELECTED;

Murphy, George Lewis, Green, 200;

Robertson, John Norman, UKIP, 382;

Willey, Gordon, Liberal Democrat, 666

Queens Park ward: Jones, Hannah Mary, Green, 297;

Khan, Muzakkir Hussain, Conservative, 965;

Masud, Mohammed, Labour, 1947 – ELECTED;

Rogers, Dorothea Manar, Liberal Democrat, 138;

Shah, Balal, Conservative, 1262;

Struck, Richard William, Liberal Democrat, 108;

Yasin, Mohammad, Labour, 2062 – ELECTED;

Kempston West ward: Gray, Ryan Darren Michael, Conservative, 746;

Hart, Simon Paul, Liberal Democrat, 99;

Hull, Peter, UKIP, 332;

Hunt, Will, Labour, 956 – ELECTED;

Wright, Rosemary Josephine Elizabeth, Green, 112;

Kempston South ward: Crowhurst, Tim, Green, 54;

King McGee, Sarah, Conservative, 545;

Meader, Carl Rex, Labour, 1471 – ELECTED;

Standley, Philip Downing, Liberal Democrat, 53.

Kempston North ward: Hunt, Shan, Labour, 870 – ELECTED;

Islam, Mamun, Liberal Democrat, 48;

Jones, Alex Sebastian, Green, 120;

McCarthy, Matt, Conservative, 810;

Harrold ward: Foster, Alison Jane, Conservative, 1762 – ELECTED;

Lloyd, Gary Nicholas, Green, 377;

Winder, Joy Rose, Liberal Democrat, 223.

Eastcotts ward: Abbott, Michael Peter, Conservative, 539;

Grady, James Alexander, Labour, 344;

Holland, Sarah, Liberal Democrat, 804 – ELECTED.

Clapham ward: Jackson, Jenni, Labour, 511;

Lund-Conlon, Peter, UKIP, 420;

Mingay, Sarah, Green, 124;

Ryan, John Robert, Liberal Democrat, 108;

Walker, Jane Anne, Conservative, 1140 – ELECTED.

Riseley ward: Dawson, John Gerard, Labour, 235;

Solomon, Patrick, Liberal Democrat, 142;

Timkey, James, UKIP, 344;

Towler, Martin Edward James, Conservative, 1206 – ELECTED;

Whitmore, Eileen Brenda, Independent, 154.

Brickhill ward: Atkins, Robert Frank, Labour, 755;

Browne, Sara Frances, Green, 382;

Richbell, Olly, Conservative, 1231;

Rider, Wendy, Liberal Democrat, 1882 – ELECTED;

Royden, Charles, Liberal Democrat, 2123 – ELECTED;

Shaikh, Rubina, Conservative, 892;

Ward, Cathrine, Labour, 775.

Wyboston ward: Bradbury, Lisa, Green, 268;

Kavanagh, Martin Joseph, Liberal Democrats, 316;

Wootton, Tom, Conservative, 1618 – ELECTED.

Sharnbrook ward: Aykin, Susan Jane Caroline, Labour, 266;

Evershed, Elisabeth Magda, Green, 158;

McMurdo, Doug, Independent, 1042 – ELECTED;

Tickle, Robert Peter, Conservative, 886;

Trengrove, Janet Elizabeth, Liberal Democrat, 98.

Oakley ward: Clewlow, Ade, Conservative, 914;

Mingay, David Peter, Green, 42;

Norton, Daniel Millington, Liberal Democrat, 84;

Olney, Patricia Margaret, Independent, 955 – ELECTED;

Saunders, Anne, Labour, 152;

Sharpe, Sebastian, UKIP, 171.

More results to follow.